برگزاری دوره آموزشی مدیریت استراتژیک 

در رزوهای پنج شنبه و جمعه مورخ 98/05/17 و 98/05/17 با حضور دکتر هاشمی و مدیر عامل محترم شرکت آقای مهندس اسماعیلی فر و مدیران و روسای کارگاهها و همکاران ستادی

جلسه با همه اعضای  محترم  حاضر در جلسه راهبردی استراتژیک شرکت در موعد مقرر در محل سالن کنفرانس شرکت نصر میثاق با تلاوت آیاتی از کلام اله مجید آغاز و سپس مدیرعامل محترم ضمن عرض خیر مقدم به حضار گرامی اظهار داشت: توان آينده نگري، شناسايي محيط و برنامه موفقيت در آينده در گرو دارا بودن تفكر استراتژيك است. اينكه چرا بعضي از شركتهاي بزرگ و موفق در مدت زمان كوتاهي با از دست دادن سهم بزرگي از بازار خود به موقعيتي معمولي و حتي تأسف بار تنزل یافته اند و اینکه چرا برخی از شركت هاي كوچك و گمنام يكباره به جايگاه ممتازي در صحنه رقابت بين الملل رسیده اند، بدين علت است كه متخصصان علم مديريت، آن را در مفهومي به نام استراتژي و مديريت استراتژيك جستجو مي کنند. در ادامه آقای دکتر هاشمی ضمن خوش آمد گویی به حضار محترم در تکمیل فرمایشات مدیر عامل فرمودند دارا  بودن  تفكر  و  برنامه سازمان  خود  نوعي  مزيت  رقابتي  در  محيط  ايجاد  كرده  و  به  راحتي  نوسانات سياسي و اقتصادي و اجتماعي را تحمل كرده و حتي بر آنها غلبه كنند.  همچنین برنامه ريزي استراتژيك داراي مزاياي زير است:

1-راهنماي سازمان است، يعني مسير و جهت فعاليت ها و عمليات سازمان را مشخص میکند.

2- در گیر شدن کارکنان و مدیران با برنامه ریزی استراتژیک شرکت.

3- موجب تعهد هر چه بیشتر مدیران و کارکنان میشود.

در این مرحله ابتدا بايستي اهداف آينده سازمان مشخص شود و اين كار مستلزم درك و تشخيص صحيح مأموريت ها و مقاصد سازمان و بيان آنهاست. در تعيين اهداف سازمان، ارزش ها و انتظارات نقش مهمي دارند بطوري كه اگر ارزش هاي حاكم بر جامعه در اهداف سازماني منعكس نگردد، تحقق اهداف با مشكلات مواجه خواهد شد. در ادامه آقای دکتر شروع به توضیح و تدریس موضوعاتی از قبیل: 1- مبانی مدیریت استراتژیک شامل: الگوی جامع و مراحل مدیریت استراتژیک بحث و پرسش و پاسخ نمودند 2- استراتژی اثر بخش شامل تحلیل گلوگاه ، فرصت یابی و راهیابی استراتژی تبادل نظر و پرسش و پاسخ با اعضاء محترم نمودند. و اعضاء محترم بخصوص آقای هدایی بیان نمودند که آیا بهتر نیست ابتدا به مسائل خرد شرکت رسیدگی و سپس مسائل کلان  از جمله اهداف شرکت  مشخص شوند که مورد نقد آقای دکتر قرار گرفتند. 3- تفکر استراتژی شامل ویژگیها و عناصر و الگوهای تفکر استراتژیک نمودند و شرکتهایی که دارای استراتژی هستند مسيرهاي پيشرفت بسياري برحسب كيفيت تفكر استراتژيك ظاهر مي شود. داشتن تفكر استراتژيك بر توان ديدن آينده و شناخت پويايي محيط و حضور  اثر  بخش  سازمان  يا  واحد  مورد  نظر  براي  استفاده  از  كسب  موفقيت مستمر در طي زمان دلالت دارد. با برنامه ريزي استراتژيك و تفكر راهبردي، سازمانها و مديران آگاهي بيشتري نسبت به فرصتها وتهديدات آتي پيدا نموده و میتوانند شیوه مواجه با آنها را پیش بینی کنند. در پایان جلسه پرسشنامهایی توسط مدیر محترم طرح وبرنامه فی ما بین اعضاء توزیع و اعضاء محترم به آنها پاسخ دادند.

بازگشت به صفحه قبل

 

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت